Mezardan Tarih Çıktı!

26 07 2011

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2 yıllık çalışması sonucunda kentin en eski mescitlerinden biri olan İzmit Hacı Hasan Mahallesi’ndeki Yumurtacı Mescidi haziresinde eski mezar taşları gün yüzüne çıkarıldı. Bu mezar taşlarının mescitte görev yapmış imam, müezzin ve bunların yakınlarına ait mezar taşları olduğu tespit edildi.

2 YILLIK ÇALIŞMA SONUNDA


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’nün 2 yıllık çalışması meyvelerini verdi. 17. yüzyılın günümüze kadar varlığını koruyan tarihi yapılarından Yumurtacı Mescidi’nin haziresinde (dinsel yapıların yanında yer alan etrafı çevrili mezarlık) yapılan çalışmada eski mezar taşları bulundu. Hazire duvarında yer alan Osmanlı dönemi mezar taşları, uzmanlar denetiminde, duvar içerisinden çıkarıldı.

MEZARLARIN YANINA BİLGİ PANOLARI


Mezar taşlarının önümüzdeki günlerde temizliği, bakım, onarım ve tümlemesi ile konservasyonu yapılarak mescit haziresindeki yerlerine konulması planlanıyor. Ayrıca mezar taşlarının üzerindeki Osmanlıca yazılarda okunarak mezarların yanına bilgi panoları halinde konulacak. Bu çalışma ile de özellikle İzmit’in önemli bir mahallesi olan Hacı Hasan Mahallesi ile ilgili birçok bilinmeyen tarihi gerçek ortaya çıkmış olacak.


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: