Osmanlı Arşivi belgelerine göre Kocaeli’ (İznikmid)…

27 04 2011

Osmanlı Arşivi belgelerine göre Kocaeli’ (İznikmid)sancağına yerleştrilimiş olan oymak, Aşiret ve Cemaatler

Bitinya Kralı Nikomed tarafından kurulan İzmit şehri, coğrafi konum itibariyle Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan önemli ticaret yollarının geçtiği bir nokta üzerinde bulunmaktadır. Bu jeopolitik ve stratejik konumun doğal sonucu olarak, İzmit her dönem ilgi duyulan bir şehir olmuş, bu kent için birçok medeniyet birbirleriyle sürekli mücadele etmişlerdir.

Uzun bir süre Roma ve Bizans’ın egemenliği altında kalmış olan İzmit, Osmanlı Sultanı Orhan Gazi tarafından 14. yüzyılın ikinci çeyreğinde fethedilerek, bir Türk yurdu haline getirilmiştir.

Fetihten sonra Osmanlı coğrafyasının farklı bölgelerinden getirilerek bu şehre iskân edilen Türk oymak, aşiret ve cemaatleri, İzmit’in yeniden inşa edilmesinde önemli gayretler sarf etmişlerdir.

İzmit’in Türkleşmesi ve İslamlaşması dönemini başlatan bu unsurların sosyolojik tabakalarını inceleyen herhangi bir çalışmanın şuana kadar yapılmamış olması büyük bir eksikliktir. Bu eksikliğin en büyük nedeni Osmanlı Devleti’nin ilk zamanları hakkında bilgi içeren kaynakların yetersiz olmasıdır.

Tarih ilmiyle meşgul olan araştırmacıların karşısına çeşitli kaynaklarda zaman zaman bazı bilgiler çıkmaktadır. Ama şüphesiz ki, bu konuyla ilgili asıl ana kaynak merkezi Osmanlı Arşivi’dir. Başbakanlık’a bağlı olan bu arşivde yapılabilecek uzun ve detaylı bir araştırma sonucu önemli bilgiler elde edilebilir.

Osmanlı Arşivi kaynaklarının dışında; Cevdet Türkay’ın “Başbakanlık  Arşivi Belgelerine Göre Osmanlı İmparatorluğu’nda Oymak, Aşiret ve Cemâatler”, Cengiz Orhonlu’nun “Osmanlı İmparatorluğu’nda Aşiretlerin İskanı”, Ahmet Refik Altınay’ın “Anadoluda Türk Aşiretleri”, Faruk Sümer’in “Oğuzlar(Türkmenler)”, Yusuf  Halaçoğlu’nun “XVIII.Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun İskan Siyaseti ve Aşiretlerin Yerleştirilmesi” adlı çalışmalar, bu konular hakkında bilgi içeren önemli eserlerdir.

Başbakanlık Osmanlı Arşivi’ndeki bazı belgeler ve yukarıda isimleri zikredilen yazarların eserlerinin ışığı altında, Kocaeli’ne yerleştirilen -çoğu Türkmân ve Yörükân taifesinden olan-  oymak, aşiret ve cemâatler hakkında önemli bilgilere ulaşılmıştır.

Volkan Şenel


İşlemler

Bilgi

2 responses

24 01 2013
haber

I like the valuable information you provide on your articles. I’ll bookmark your blog and check again right here frequently. I’m quite sure I will be informed a lot of new stuff right right here! Best of luck for the following!

17 01 2017
Türkmen Beyi

MaşAllah..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: